Złe przechowywane albo stosowanie przeterminowanych leków może skutkować takimi samymi konsekwencjami, jak niewłaściwe ich używanie. Aby medykamenty nie szkodziły, lecz pomagały, konieczne jest więc zapewnienie im właściwych warunków. Warto zatem dowiedzieć się nieco więcej na temat sposobów bezpiecznego przechowywania różnych środków leczniczych.
Po pierwsze, nigdy nie powinniśmy wyrzucać oryginalnych opakowań – lek musi być bowiem przechowywany w firmowym i opatrzonym stosowną etykietą pudełku. Jeśli z jakichś powodów opakowanie zostało jednak zniszczone, w wyjątkowych okolicznościach można skorzystać z pojemników zastępczych – dobrym przykładem są specjalne butelki pe 10 ml, w które można z powodzeniem zarówno przełożyć tabletki, jak i przelać płyny (np. syrop).
Pod żadnym pozorem nie przechowujmy natomiast leków luzem. Nie wolno również mieszkać ich ze sobą, a także wyjmować z opakowań środków pochłaniających wilgoć, ponieważ znaczna część specyfików jest na nią wrażliwa. Każdy producent opakowań farmaceutycznych dba o to, aby w jego produkcie była zamieszczona ulotka dotycząca zasad stosowania danego preparatu. Nie powinniśmy jej wyrzucać, by w razie jakiejkolwiek potrzeby móc się zapoznać z jej treścią.
Ważnym elementem dbania o leki jest także zapewnienie im odpowiedniej temperatury, zazwyczaj zgodnie z zaleceniami zawartymi właśnie w ulotce. Zbyt duże ciepło może np. sprawić, że jakiś produkt stanie się niezdatny do spożycia – a zatem szafka w pobliżu kaloryfera lub kuchnia to bardzo złe miejsca do przechowywania leków.