Jak sprawdzić poziom TSH?

TSH to skrót od hormonu stymulującego tarczycę. Jest on produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do produkcji hormonów. Tarczyca produkuje hormony, które kontrolują metabolizm, co wpływa na sposób, w jaki spalasz kalorie i regulujesz temperaturę ciała.

Jak sprawdzić poziom TSH?

Poziom TSH można sprawdzić w domu za pomocą badania krwi. Należy jednak pamiętać, że wyniki tego testu nie zawsze są dokładne. Dzieje się tak dlatego, że poziom TSH może wahać się w ciągu dnia w odpowiedzi na pewne czynniki, takie jak stres lub choroba.

Ponadto, test TSH mierzy tylko normę TSH we krwi w jednym momencie. Nie dostarcza informacji o tym, ile TSH masz w ciągu dnia lub tygodnia. Z tego powodu ważne jest, aby uzyskać podstawowe badanie TSH wykonane przez lekarza przed rozpoczęciem leczenia zaburzeń czynności tarczycy.

Jakie są choroby tarczycy?

Choroby tarczycy można podzielić na dwie grupy: niedoczynność i nadczynność tarczycy. Niedoczynność tarczycy występuje, gdy tarczyca produkuje niewystarczającą ilość hormonu tarczycy, natomiast nadczynność tarczycy występuje, gdy tarczyca produkuje go zbyt dużo. Dodatkowo istnieją inne, mniej powszechne rodzaje zaburzeń tarczycy, które mogą mieć wpływ na Twoje zdrowie. Najczęstszym z nich jest zapalenie tarczycy, zapalenie gruczołu tarczowego, które może powodować objawy podobne do tych z niedoczynności tarczycy. Inne, mniej powszechne rodzaje zaburzeń tarczycy to choroba Gravesa i choroba Hashimoto.

Be the first to comment

Zostaw komentarz

Twój e-mail na pewno nie zostanie opublikowany.


*


siedem − 5 =