Jak zapobiegać próchnicy?

Zdrowy styl życia
miejsce-poznania
Jak zapobiegać próchnicy?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Próchnica jest najczęstszą chorobą przewlekłą wśród dzieci i dorosłych. Wywołują ją bakterie, które żyją w jamie ustnej.

Jak rozpoznać próchnicę?

Pierwszą oznaką próchnicy są białe, czasem bezbolesne plamy na powierzchni zębów. Nieleczone plamy powiększają się, brązowieją i przekształcają się w ubytki. Te z kolei mogą powodować infekcje, a nawet prowadzić do utraty zębów, jeśli nie zostaną odpowiednio wcześnie wyleczone.

Trudne jest samodzielne rozpoznanie próchnicy, najlepszym wyjściem jest konsultacja ze stomatologiem, do którego kontakt znajdziesz na stronie: https://robertdudziak.pl/ – pamiętaj, że ważne są regularne wizyty kontrolne, na których specjalista na bieżąco będzie kontrolował stan Twoich zębów.

Co robić, aby zapobiegać próchnicy?

W domu możesz podjąć następujące kroki, aby zapobiec próchnicy:

  • Szczotkuj zęby dwa razy dziennie pastą z fluorem i codziennie używaj nici dentystycznej.
  • Używaj szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. Szczoteczki z twardym włosiem mogą uszkodzić dziąsła i szkliwo.
  • Wybieraj pokarmy i napoje o niskiej zawartości cukru i kwasowości. Cukrowe przekąski i napoje, takie jak napoje gazowane, mogą wpływać na tworzenie się próchnicy. Kwaśne pokarmy, takie jak owoce cytrusowe, również mogą z czasem powodować uszkodzenie zębów. Powinieneś unikać także napojów, takich jak kawa, herbata czy izotoniki dla sportowców – tego typu napoje powinny być spożywane tylko podczas posiłków, ponieważ mogą one powodować uszkodzenie szkliwa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak powinno być wyposażone miejsce pracy w zakładzie chemicznym?
Jak powinno być wyposażone miejsce pracy w zakładzie chemicznym?
Zakład chemiczny charakteryzuje się wieloma zagrożeniami dla pracownika ze strony substancji, jakie są przez niego używane i produkowane. Mieszaniny stanowią […]
Polecamy