Prawidłowy rozwój małego dziecka powinien przebiegać w sposób harmonijny. Nie należy przyspieszać pewnych etapów np. pomijanie raczkowania, zachęcanie dziecka do chodzenia, poprzez wkładanie do chodzika, który obciąża nie tylko kręgosłup, ale przede wszystkim stopy. Okresowa kontrola u ortopedy lub fizjoterapeuty pozwala na szybkie wychwycenie zaburzeń.układu kostno – stawowego i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Choroby stóp mogą być przyczyną dolegliwości bólowych utrudniających prawidłowe funkcjonowanie. Znaczną pomoc, może przynieść zastosowanie dopasowanego obuwia ortopedycznego, wkładek supinujących, aparatów korygujących stopy i właściwej rehabilitacji. Czasem to jednak nie wystarczy i konieczne jest leczenie operacyjne.
– wady stóp: koślawość, szpotawość, płaskostopie, stopa wydrążona, wynikające z niewłaściwej proporcji między szybkim wzrostem kostnym w stosunku do wolniejszego rozwoju układu mięśniowego.
– wrodzona stopa końsko – szpotawa.
– choroba Haglunda, związana z nadmiernym obciążeniem stopy podczas uprawiania sportów, objawiająca się bólem pięty.
– ostrogi piętowe, objawiające się bólem pięty, stanem zapalnym i odkładaniem się w niej złogów wapnia.
– halluksy (paluch koślawy), powodujące stopniowe zniekształcenie stopy na skutek przemieszczania się palucha do środka.
Szybkie rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego postępowania ortopedycznego połączonego z rehabilitacją, pozwala na wyleczenie. Kompleksową, profesjonalną pomoc, można uzyskać w wielu poradniach np. https://poradniastopy.pl/. Dostępność w kilku miastach jest dużym udogodnieniem.