Nowa mutacja koronawirusa – najważniejsze informacje

Rok 2020 większości z nas kojarzyć się będzie z okresem pandemii i wirusem z Wuhan, który zawładnął praktycznie całym światem. Przed samym końcem roku pojawiły się jednak nowe informacje, które wskazują na to, że walka z koronawirusem nadal trwa… W ostatnich dniach w Zjednoczonym Królestwie wykryto nowy szczep SARS-CoV-2. Jakie są nowe informacje o koronawirusie? Co o nim wiemy i jak wyglądają prace nad badaniami najnowszej odmiany koronawirusa?

Pierwsze kroki wirusa, czyli Wielka Brytania

Oficjalne informacje o nowym szczepie znanego nam wirusa COVID-19 pojawiły się zaledwie kilka dni temu. Pierwsze przypadki potwierdziła Wielka Brytania, jednak, jak się okazuje – nowa odmiana COVID-19 najprawdopodobniej jest obecna od 20 września 2020 roku. Aktualnie na liście przypadków pojawiło się aż 1108 zakażonych nowym szczepem koronawirusa – wśród nich znalazły się obywatele Anglii, Walii, Danii czy Włoch.

Co wiemy o nowym szczepie wirusa?

Ze względu na to, że nowa formacja koronawirusa pojawiła się dopiero niedawno – wciąż trwają badania nad ustaleniem najistotniejszych informacji o postaci szczepu. Na chwilę obecną wiadomo, że najprawdopodobniej nowy szczep wirusa jest bardziej zakaźny – rozprzestrzenia się nawet o 70% szybciej, niż znany nam SARS-CoV-2. Ponadto, nowa formacja koronawirusa zdaniem wirusologów posiada 22 mutacje – to o wiele więcej niż wirus z Wuhan. Nie udało się natomiast ustalić, który wirus jest bardziej destrukcyjny w swoich objawach, wciąż trwają prace nad ich ustaleniem.

Aktualna sytuacja w Wielkiej Brytanii bardzo szybko stała się sygnałem alarmowym dla innych państw europejskich. Większość krajów automatycznie reaguje na najnowszy szczep koronawirusa, zamykając wszelkiego rodzaju granice ze Zjednoczonym Królestwem. W Polsce obowiązuje zakaz lotów z i do Wielkiej Brytanii do odwołania. Wśród innych państw zamykających się na Królestwo Elżbiety II jest m.in. Irlandia, która izoluje się od sąsiadów także na drogach morskich.

Be the first to comment

Zostaw komentarz

Twój e-mail na pewno nie zostanie opublikowany.


*


12 + dziewiętnaście =