Zastanawiasz się pewnie, czy opisana powyżej forma ogrzewania naprawdę jest opłacalna i efektywna. Śpieszymy ze zwięzłą odpowiedzią poniżej.
Ekogroszek jest lepszym wyborem niż węgiel, ponieważ jego stosowanie wiąże się z redukcją śladu węglowego. Ale jak to? Chodzi o to, że ekogroszek bukowno to nie tylko alternatywa dla węgla, a jego bezpośrednia pochodna, która w procesie wytwarzania odchudzana jest z dodatkowych niedoskonałości masowych.
Tak więc, jak powiedzieliśmy, ekogroszek bukowno powstaje z węgla kamiennego, utrzymuje jego efektywność grzewczą oraz jest mniej inwazyjny dla środowiska.
Węgiel kamienny podczas spalania wytwarza dwutlenek węgla, który przyczynia się do zmian klimatycznych. Węgiel wytwarza również dwutlenek siarki i tlenki azotu, z których oba są związane z chorobami układu oddechowego, takimi jak astma i zapalenie oskrzeli. Unia Europejska ustaliła limity tych gazów dla elektrowni węglowych w celu ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska.
Ekogroszek bukowno to drastycznie łagodniejsza odmiana węgla, która jest nawet rekomendowana jako podstawowe źródło ogrzewania domu.
Niektórzy twierdzą, że ekogroszek jest lepszy od węgla, ponieważ można go stosować w każdym rodzaju pieca. Jednak jeśli chcemy użyć ekogroszku w piecu na drewno, to niestety nie zadziała. Formy ogrzewania takie jak ekogroszek, czy węgiel, wymagają dedykowanych pieców, które pozwalają na ich spalanie.
Ekogroszek bukowno jest dobrą alternatywą dla węgla i drewna, ponieważ nie ma popiołu i wytwarza mało dymu w porównaniu z innymi paliwami. Zmniejsza również zanieczyszczenie powietrza o około 70%. Zawiera około 90% wilgoci i 10% popiołu. Główną zaletą tego paliwa jest to, że nie wytwarza toksycznych gazów, takich jak dwutlenek węgla czy tlenek węgla.