Czym jest psychosomatyka?

Zdrowy styl życia
miejsce-poznania
Czym jest psychosomatyka?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

O tym jak duży wpływ na nasze życie ma higiena psychiczna wiemy już od dawna. Ile razy wracaliśmy do domu po trudnym dniu w pracy nie mogąc przestać analizować zdarzeń, które miały miejsce w biurze? Nieumiejętność oddzielenia sfery zawodowej od prywatnej sprawia, że coraz częściej zapadamy na choroby, które mają podłoże psychosomatyczne. Jaki lekarz nam pomoże? Do kogo zwrócić się o pomoc?

Jakie zaburzenia się pojawiają?

Kondycja psychiczna i fizyczna człowieka są ze sobą ściśle powiązane. Jest to dostrzegalne gołym okiem szczególnie w momentach, gdy nasze emocje i lęki przejmują kontrolę nad ciałem, czyli wywołują objawy fizyczne. Tak jest w momencie, gdy zaburzenia psychosomatyczne koncentrują się na układzie oddechowym, dając objawy astmy czy układzie sercowo-naczyniowym, dając objawy choroby wieńcowej. Pomimo tego, że zdajemy sobie z tego sprawę, nie potrafimy nic z tym zrobić. Pomocy możemy szukać u lekarzy specjalistów.

Jak leczyć?

W przypadku zaburzeń psychosomatycznych w pierwszej kolejności pacjenci powinni zostać przebadani pod kątem rzeczywistych schorzeń. Niezbędna jest również wizyta u psychologa lub psychiatry. Lekarz specjalista opracuje plan leczenia, dopasowując metody oraz rodzaj terapii do potrzeb pacjenta.
Stres ma ogromny wpływ na kondycję naszego organizmu.

Życie w ciągłym napięciu, mało snu lub jego kiepska jakość sprawiają, że nasz układ odpornościowy jest bardziej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje i wirusy. Aby temu zapobiec musimy zadbać o równowagę, również tą emocjonalną , pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym. Tak zwany work-life balance odgrywa tutaj kluczowe znaczenie.

Pomogą nam w tym, właściwa dieta, aktywny tryb życia oraz zajmujące hobby. To ostatnie jest szczególnie ważne, jeśli chodzi o znalezienie sobie pewnego rodzaju odskoczni od codziennych obowiązków i trosk. Pamiętajmy o tym, że choć praca jest ważna, to zdrowie mamy tylko jedno. Dlatego należy o nie dbać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Przetwory – typy, rodzaje oraz zalety ich spożywania
Przetwory – typy, rodzaje oraz zalety ich spożywania
Przetwory kojarzymy z pięknymi czasami dzieciństwa, gdy przy każdej możliwej okazji plądrowaliśmy babciną spiżarnię pełną smakołyków. Mogliśmy znaleźć tam cudowne […]
Polecamy