Jakie umiejętności potrzebne są do bycia operatorem wózka widłowego?

Technologie
miejsce-poznania
Jakie umiejętności potrzebne są do bycia operatorem wózka widłowego?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Praca operatora wózka widłowego z każdym rokiem zyskuje na popularności w naszym kraju. Wiąże się to przede wszystkim z atrakcyjnym wynagrodzeniem i komfortem pracy. Niestety, nie ma szkół bezpośrednio szkolących operatorów wspomnianych urządzeń, dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na uzupełniające kursy, pozwalające na zdobycie wymarzonych uprawnień. Warto pamiętać, że aby stać się profesjonalnym operatorem należy posiadać przede wszystkim odpowiednie umiejętności i spełniać dużo wymogów prawnych. 

Warunki zdobycia uprawnień

Odnosząc się do wymagań stawianych przez polski system prawny, osoby chcące zdobyć kompetencje operatora wózka widłowego muszą być pełnoletnie. Dodatkowo, należy uzyskać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania opisywanego zawodu. Warto zaznaczyć, że istnieją dwa rodzaje uprawnień. Pierwszym typem są pozwolenia zakładowe, wydawane przez przedsiębiorstwo, gdzie planujemy podjąć pracę. Z tego powodu, są respektowane tylko i wyłącznie na obszarze danej firmy, na terenie której zdajemy egzamin wewnętrzny. Kolejnym typem uprawnień jest UDT, który poświadcza o dożywotnim prawie do wykonywania działalności. Aby zdobyć drugi typ uprawnień, należy zdać oficjalny egzamin państwowy. 

Umiejętności manualne kluczem do sukcesu

Stanowisko operatora, oprócz spełnienia wymogów prawnych, wymaga także dobrego stanu zdrowia. Osoba zatrudniona na danym stanowisku musi mieć dobry wzrok oraz wykazywać się umiejętnością odpowiedniego oszacowywania odległości przewozu materiału. Oprócz tego, nie może posiadać wad słuchu, gdyż charakteryzowana praca często zobowiązuje do wykonywania czynności w hali, gdzie panuje harmider. Poważne uszkodzenia słuchu lub wzroku mogą skutkować nieumyślnym wypadkiem. 

Praca operatora wózka widłowego wiąże się także z dbaniem o dobry stan techniczny obsługiwanego pojazdu. Pracownik musi przyswoić podstawową wiedzę z zakresu mechaniki wózków widłowych i posiadać umiejętność  posługiwania się sprzętem takim jak zestaw naprawczy parownika. Z tej przyczyny, kompetencje z zakresu naprawy drobnych usterek oraz sprawdzanie stanu nowych i używanych urządzeń są wymogiem stawianym przed kandydatami na opisywane stanowisko pracy. Warto pamiętać także, że do obowiązków operatora wózka widłowego zalicza się prace fizyczne, takie jak przenoszenie drobnych ciężarów. Dlatego też, umiejętności psychoruchowe są niezbędne do poprawnego wykonywania poleceń.

Podsumowanie 

Praca na stanowisku operatora wózka widłowego jest postrzegana jako atrakcyjna oferta zarówno dla młodych, jak i starszych ludzi. Nierzadko o wspomniane stanowisko pracy starają się także kobiety. Należy jednak pamiętać, że bez posiadania odpowiednich umiejętności, wykonywanie pracy będzie bardzo problematyczne. Z tego powodu, należy przyswoić przede wszystkim podstawową wiedzę z zakresu mechaniki, aby nie mieć problemu z obsługą sprzętu oraz z odpowiednią regulacją fotela operatora, gdyż tylko dopasowanie pozycji pracownika do przewożonego ładunku pozwala uniknąć wypadków przy pracy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Pomiary inżyniersko-przemysłowe – co warto wiedzieć?
Pomiary inżyniersko-przemysłowe – co warto wiedzieć?
Pomiary są nieodzownym elementem każdej działalności człowieka. Aby uzyskać właściwy wynik, konieczne jest wykonanie pomiaru. Pomiary inżynieryjne i przemysłowe są […]
Polecamy