Mieszkanie czy dom – co wpływa na wybór?

Wybór pomiędzy domem, a mieszkaniem zależy od wielu czynników. Często jest warunkowany na przykład tym, gdzie dorastaliśmy w młodości. Jeżeli był to dom jednorodzinny, to naturalne, że jako dorośli również instynktownie będziemy woleli mieszkać w domu, na przykład w takim miejscu jak domy bliźniaki Szczecin.

Jeśli jednak wychowywaliśmy się w centrum miasta, to mieszkania w Szczecinie na Zawadzkiego mogą być naturalnym wyborem. Wiele zależy też od tego, czego aktualnie oczekujemy od życia. Jeśli skupiamy się na karierze zawodowej, to być może będziemy często zmieniać miejsce pracy. W takim wypadku lepiej jest mieszkać bliżej, niż dalej od centrum.

Gdy posiadamy rodzinę, to bliskość szkół oraz innych placówek też będzie przemawiać na korzyść zamieszkania w mieście. Może się jednak zdarzyć, że nasze dzieciaki będą upierać się, by zamieszkać w domu. Wtedy wraz z nimi trzeba dojść do kompromisu, który zadowoli wszystkie strony.

Zwróćmy uwagę na cenę

Wydaje się, że mieszkanie jest bardziej budżetową opcją. Ceny domów, zwłaszcza tych, o wysokim standardzie i w dobrej lokalizacji są wysokie. Z drugiej strony również i lokal w centrum potrafi sporo kosztować. Pamiętajmy jednak, że w przypadku domu dochodzą też inne opłaty oraz koszty związane z jego utrzymaniem.

Dodatkowe elementy dekoracyjne, ładny ogród, czy kostka brukowa to kolejne wydatki. W przypadku mieszkania raz zakupiony lokal wymaga tylko drobnych remontów co jakiś czas, które jednak nie powinny pochłonąć zbyt wiele z domowego budżetu.

Be the first to comment

Zostaw komentarz

Twój e-mail na pewno nie zostanie opublikowany.


*


trzynaście + 14 =