W jakim celu wykonuje się badanie koronarograficzne?

Zdrowy styl życia
miejsce-poznania
W jakim celu wykonuje się badanie koronarograficzne?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Choroby serca to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów we współczesnym świecie. Dbałość o prawidłową pracę tego narządu jest zatem priorytetem w profilaktyce zdrowotnej. Serce warto kontrolować nawet wówczas, gdy nie daje ono żadnych niepokojących objawów – wykonując echo serca i EKG spoczynkowe. W przypadku zaburzeń jego pracy należy rozszerzyć diagnostykę, decydując się na holter EKG, próbę wysiłkową czy też koronarografię. Szczególnie ważne jest to ostatnie badanie, które polega na ocenie drożności tętnic wieńcowych. Ich prawidłowe działanie jest bowiem kluczowe dla właściwego zaopatrywania serca w tlen i substancje odżywcze.

Wskazania do wykonania koronarografii i wartość diagnostyczna badania

Koronarografia pozwala wykryć ewentualne zwężenia tętnic i związane z nimi zagrożenie chorobą niedokrwienną lub zawałem. Jest to zatem badanie, które może uratować życie, pomagając zdiagnozować chorobę wieńcową nawet we wczesnym stadium. Ma ono charakter inwazyjny, ale jego skuteczność i wartość diagnostyczna jest niezwykle wysoka. Decydując się na weryfikację stanu tętnic, warto wybrać specjalistyczną klinikę, która zapewnia zarówno gruntowną diagnostykę, kompleksowe leczenie, jak i wsparcie rehabilitacyjne. Ważne jest również właściwe wyposażenie placówki w najnowocześniejsze urządzenia medyczne, co gwarantuje między innymi prywatna serca klinika w Poznaniu – Poznańska Klinika Serca. Koronarografię wykonuje się również w celu zakwalifikowania pacjenta do zabiegu, jakim jest angioplastyka naczyń wieńcowych oraz do innych form leczenia kardiochirurgicznego. Kolejne wskazania do jej przeprowadzenia to dławica piersiowa, wady zastawek, kardiomiopatia przerostowa oraz tętniak aorty. Badanie koronarograficzne ma zarówno wartość diagnostyczną, jak i kwalifikującą do dalszego postępowania medycznego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy dzieciom urodzonym w Polsce przysługuje Elterngeld?
Czy dzieciom urodzonym w Polsce przysługuje Elterngeld?
Dzieciom urodzonym w Polsce może przysługiwać Elterngeld. Elterngeld to nieopodatkowany zasiłek dla rodziców, którzy biorą wolne w pracy, aby opiekować […]
Polecamy